Woda w akwarium, jaka woda powinna być w akwarium

Nieco wiedzy o podstawowych własnościach wody może się bardzo przydać każdemu akwaryście. Zdrowa, czysta woda odpowiadająca wymaganiom ryb jest niezwykle ważna dla powodzenia hodowli. Żeby ją zapewnić, nie trzeba być koniecznie chemikiem.

Woda z kranu nie jest najlepsza dla roślin i ryb, gdyż zawiera za dużo szkodliwych i za mało pożytecznych substancji. Do uczynienia jej odpowiednią do akwarium, potrzebne związki metali ciężkich i inne toksyczne substancje. Zawarte w nich substancje koloidalne sprzyjają dobremu samopoczuciu ryb i tworzą ochronną błonę na ich łuskach. Tak przygotowana woda z kranu powinna postać jeszcze kilka dni, by ustabilizowały się zachodzące w niej procesy.

Istotnym parametrem wody jest trwałość, czyli zawartość rozpuszczonych związków wapnia. Większość ryb preferuje miękką wodę, jakkolwiek zdarzają się gatunki takie jak np. afrykańskie pielęgnice, które potrzebują wody twardszej. W akwarystyce woda o wartości dH poniżej 10 uchodzi za miękką.Kwasowość wody mierzona jest w pH. W akwarystyce słodkowodnej zwykle stosuje się wodę o odczynie neutralnym, to jest około 7 pH. Idealny dla większości jest lekko kwaśny odczyn, w granicach 6-7 pH. Jego wartość może być regulowana z pomocą odpowiednich parametrów. Regularna kontrola podstawowych parametrów wody jest koniecznym warunkiem sprawnego funkcjonowania akwarium.Zestawy do testowania dostępne w większości sklepów są proste w użyciu i pozwalają nam określić takie parametry jak pH, twardość, zawrotność azotanów i azotynów oraz stęrzenie tlenu.Doświadczony akwarysta nie może obejść się bez wody. Jej jakość i odpowiedni skład mają ogromne znaczenie dla samopoczucia mieszkańców akwarium.

Woda z kranu nie jest pod tym względem odpowiednia, może zawierać szkodliwe związki. Trzeba ją wcześniej uzdatnić stosując specjalne preparaty neutralizujące jony metali ciężkich i wiążące toksyczny dla ryb chlor.
Ochronne substancje koloidalne zawarte w tych preparatach poprawiają samopoczucie ryb i tworzą cienką błonke pokrywającą skórę.

Twardość wody

Przez twardość wody rozumie się zawartość jonów wapniowych. Chociaż większość gatunków preferuje wodę miękką do średniej, niektóre, jak afrykańskie pielęgnice potrzebują raczej twardej. Bardziej szczegółowe informacje znaleść można w fachowych publikacjach.

Odczyn pH

Kwasowość wody oznacza się jako odczyn pH. Wartość 7, określana jako neutralna, jest odpowiednia dla większości ryb, niemniej jednak niektóre gatunki lepiej czują się w wodzie lekko kwaśnej. Odpowiedni odczyn można uzyskać stosując wkładki EHFTORF.

Testy wody

Okresowe badanie parametrów wody jest bardz pomocne w hodowli akwariowej. Posłuży się można gotowymi zestawami testów, pozwalającymi sprawdzić między innymi twardość, odczyn pH, zawartość azotanów i azotynów.

Reklamy

,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: