Komponowanie podwodnego krajobrazu czyli jak stworzyć akwarium

Przed ułożeniem ozdobnych korzeni i kamieni, należy napełnić akwarium do połowy letnią wodą, unikając poruszenia podłoża. W tym celu można umiecić na dnie płaskie naczynie, na które będziemy lać wodę i które pozwoli jej swobodnie przelewać się do zbiornika. Podobny rezultat uzyskamy lejąc wodę na dłoń lub papier. Akwarium powinno naladować naturalne rodowisko jego mieszkańców, ale także być miłym widokiem dla oglądającego.
Tylna cianka może zostać oklejona od zewnątrz dekoracją pełnić funkcję odpowiedniego tła. Do tego samego celu użyć można różnych materiałów tworzących interesującą strukturę. Umieszczone na dnie kamienie i korzenie, ożywiają całość, nadając akwarium bardziej naturalny wygląd. Ważne takżejest by materiały takie jak zastygła lawa, łupki itp. przed włożeniem do akwarium zostały dokładnie oczyszczone szczotką, pod bieżącą wodą. Korzenie powinny być moczone przez dłuższy czas tak by nie wypływały na powierzchnię. Używać można wyłączne materiałów nie zawierających wapna- w szczególności w słodkowodnym akwarium należy unikać korali, marmurów i morskich muszli. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup odpowiednich dekoracji w sklepie. Rośliny są nie tylko atrakcyjną ozdobą naszego akwarium, ale także spełniają wiele funkcji biologicznych. Przy dobrym oświetleniu produkują tlen, dzielą akwarium oraz dostarczają rybom schronienia. Dla początkujących najbardziej nadają się odporne, szybko rosnące gatunki, polecone przez sprzedawcę. W myśl ogólnej zasady, wyższe rośliny powinny być umieszczone z tyłu tak, by dokładnie określić wolną przestrzeń ryb, a jednocześnie pogłębić optyczne akwarium.

Efektowne, pojedyncze rośliny dobrze jest umieścić po bokach, ale na tyle z przodu, by mogły przyciągać oko obserwatora. Powinny to być raczej mniejsze gatunki, nie przeszkadzające rybom swobodnie pływać.Biorąc pod uwagę to, że rośliny pełnią wiele pożytecznych funkcji w akwarium, należ się upewnić, że jest ich w akwarium wystarczająco dużo. Z drugiej strony, trzeba wszystkim zapewnić dostateczne naświetlenie i przestrzeń życiową.

Reklamy

,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: