Gdzie postawić akwarium? Jak ustawić akwarium?

Wybierając miejsce dla akwarium, należy pamiętać że promienie słoneczne sprzyjają rozwojowi glonów i niepotrzebnie nagrzewają wodę. Najlepsze Byłoby miejsce z dala od okna i grzejników, ale w miarę blisko gniazdka elektrycznego.

Sam zbiornik musi stać na stabilnej, idealnie poziomej podstawie, którą może być szafka czy pólka zdolna udźwignąć wypełnione akwarium. Dobrze jest także umieścić pod dnem podkładkę z twardej pianki, by usunąć najdrobniejsze nierówności.

Przed ustawieniem zbiornika należy upewnić się, że dolna ścianka akwarium i podstawa są czyste. Jeśli nabyliśmy komplet ze stojakiem, nie trzeba martwić się o jego stabilność – zatroszczył się za nas o to producent.

Konkretne ustawienie akwarium jest wyłącznie kwestią gustu. Może dzielić ono nasz pokój, stojąc prostopadle do ściany i umożliwiając jego obserwację zarówno z boków jak i od przodu. Ważne jest, byśmy zachowali swobodny dostęp od góry.

Po wyborze stosownego miejsca ustawić w nim akwarium, napełnić wodą i pozostawić. Delikatnie wyczyścić ścianki, używając ciepłej wody i miękkiej gąbki.

Uniknąć stosowania detergentów i innych środków chemicznych. Rośliny wymagają odpowiednio skomponowanego podłoża dostarczającego im substancji odżywczych i umożliwiają swobodny wzrost korzeni. Najlepiej użyć wstępnie oczyszczonego, średniej grubości żwirku, dostępnego w sklepach akwarystycznych.

Pierwsza warstwa, grubości 1-1,5cm powinna zawierać domieszkę nawozu. Na niej należy położyć 2-3cm warstwę dobrze wypłukanego żwirku. Naszym potrzebom odpowiada rzeczny lub kopalny żwirek, nie zawierający wapnia, pozbawiony ostrych krawędzi. Ciemne podłoże dobrze kontrastuje z bogato ubarwionymi rybkami. Ryby nie czują się dobrze gdy jest ono zbyt jasne, gdyż przeszkadza im odbijające się światło. Dno powinno łagodnie unosić się ku tyłowi akwarium- uzyskujemy w ten sposób ciekawy efekt optyczny, ale także ma to zaletę praktyczną: osady zbierają sie z przodu akwarium i mogą być z łatwością usunięte.

Reklamy

,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: