Filtr w akwarium. Czy filtr w akwarium jest niezbędny

Akwarium jest sprawnie funkcjonującym biotopem, w którym właściwy stan wody jest jednym z najważniejszych czynników. Dla zapewnienia go niezbędny jest sprawny filtr, zapewniający cyrkulację, oczyszczenie i natlenienie. Wielkość akwarium oraz wydajność filtru muszą być dokładnie dopasowane. Wyróżnia się dwa podstawowe typy filtrów: zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Filtry wewnętrzne

Jak wskazuje nazwa, urządzenia te instaluje się wewnątrz akwarium. Ponieważ nie wymagają one dodatkowych elementów przy zakładaniu, nadają się do zbiorników wolno stojących, bez specjalnych szafek i ogólnie małych akwariów. Zaletą ich jest zwarta konstrukcja. Przy wyborze filtru wewnętrznego, dobrze jest kierować się zasadą, że wydajność urządzenia w litrach na godzinę powinna być równa w przybliżeniu trzykrotnej pojemności zbiornika.
Główne elementy filtrów wewnętrznych to pompka oraz pojemnik zawierający wkładki filtrujące. Wlot wody powinien zapewniać penetrację wkładek zarówno przez wodę jak i powietrze.
Z początku woda oczyszczana jest tylko mechanicznie, ale po pewnym czasie w filtrze osiedlają się bakterie, które rozkładają toksyczne związki na nieszkodliwe. Co 4-5 tygodni należy delikatnie przepłukać wkładki w letniej wodzie tak, aby pozostawić część bakterii.
Poza wkładkami ze specjalnej pianki, dostępne są również wkłady z węglem aktywnym, który adsorbuje zanieczyszczenia na swojej powierzchni, ale może być stosowany jedynie przez krótki okres. Filtry wewnętrzne są dostępne w różnych wariantach, dla wszystkich prawie rozmiarów zbiorników. Małe filtry z regulowanym wylotem nadają się do zbiorników o pojemnościach od 30 do100 litrów, w zależności od modelu. Urządzenia o konstrukcji modularnej można stosować w akwariach 100-300 litrowych. Ich zaletą jest możliwość zwiększania pojemności filtru przez dodawanie kolejnych modułów.
Filtr wodno-powietrzny, różni się całkowicie od zwykłych urządzeń. Jego konstrukcja umożliwia stały kontakt wody i powietrza za pomocą specjalnego, pływającego elementy. Dzięki temu aktywność bakterii jest znacznie większa i rozkład szkodliwych substancji odbywa się szybciej i intensywniej. Nadaje się on do zbiorników o pojemnościach od 100 do 25o litrów i jest szczególnie polecany do gęsto zasiedlonych akwariów oraz przy hodowli pielęgnic.

Filtry zewnętrzne

Urządzenia te umożliwiają instalowanie specyficznych warstw filtrujących a co za tym idzie, poddawanie wody dowolnemu traktowaniu. Poza tym są wyjątkowo trwałe. Dostępne są w różnych rozmiarach, dla zbiorników o pojemności 60-1500 litrów. Wybierając filtr zewnętrzny, należy stosować się do następującej reguły: zawartość zbiornika powinna być filtrowana 1-1,5 raza na godzinę. Należy przy tym pamiętać, że podawane przeliczniki nie są stałe, gdyż zależą od długości przewodów i grubości dna.
Niektóre filtry posiadają wlot wody u spodu i zapewniają jej silny przepływ przez wszystkie warstwy, dzięki czemu cała powierzchnia filtrująca jest jednakowo wykorzystana. Istotnym czynnikiem jest również koordynacja wydajności, ciśnienia i objętości filtru.

Reklamy

, , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: