Czyszczenie i pielęgnacja akwarium.

Światło w akwarium odgrywa bardzo ważną rolę. Nie tylko ono pozwala obserwatorowi swobodnie podziwiać wspaniały podwodny krajobraz, ale przed wszystkim umożliwia rozwój roślinom. Jest niezbędnym czynnikiem przy fotosyntezie, w wyniku której powstaje tlen.

Pokrywa akwarium jest przeważnie wyposażona w odpowiednie oświetlenie, czasem jednak potrzebne będą dodatkowe źródła światła. Stosowane zwykłe świetlówki zużywają się czasem i powinny być wymieniane od 6 do 12 miesięcy. Jeśli akwarium ma być odkryte, można zastosować wysokociśnieniowe lampy rtęciowe o duże trwałości i wydajności. Rośliny wymagają niezmiennego rytmu dnia i nocy. Zakładając w przybliżeniu ich jednakowe długości, uwzględniając zmiany zacienienia i rozproszenie światła można przyjąć, że w tropikach stałe oświetlenie wynosi 10 godzin na dobę. Taki czas można też przyjąć w domowej hodowli, a jego przestrzeganie najlepiej zawierzyć odpowiedniemu urządzeniu. Wymagania co do temperatury wody są różne w zależności od miejsca z którego pochodzą ryby wacha się ona 20°C do 28°C. Biorąc pod uwagę fakt, że większość gatunków preferuje temperaturę rzędu 25° C, a wiele innych jest w stanie się do niej przyzwyczaić, wydaje się ona najlepsza w akwariach wielogatunkowych. Wydajność ogrzewania 0,5-1 Wat/litr jest w zupełności wystarczająca.Grzałkę z termostatem przyczepiamy przyssawkami w jednym z tylnych rogów akwarium w pozycji pionowej. Zestaw powinien działać w pełni automatycznie, umożliwiając ręczne ustawienie żądanej temperatury. Termometr należy umieścić w widocznym miejscu.

Wygodniejszym sposobem wydaje się zastosowanie filtru z grzałką, produkowanym dla różnych rozmiarów zbiorników. Woda jest podgrzewana wewnątrz filtru, zaś za utrzymanie odpowiedniej temperatury odpowiada układ elektroniczny. Niektóre modele filtrów zapewniają jeszcze wygodniejszą regulację i pokazuje bieżącą temperaturę na zewnętrznym wyświetlaczu. Dla grzałek regulowanych , możliwe jest ustawianie i wyświetlanie temperatury za pomocą odpowiedniej jednostki kontrolnej.

Akwarium podczas wakacji

Akwarium nie sprawia raczej problemów w czasie wakacji, a przynajmniej nie w tym stopniu co więksi domowi ulubieńcy. Oczywiście pewne przygotowanie jest niezbędne, podobnie jak bardzo cenny byłby zaprzyjaśniony sąsiad znający się na elektrycznym sprzęcie akwariowym.Mniej więcej na tydzień przez wyjazdem należy zmienić część wody, oczyścić dno i ścianki zbiornika oraz dodać stosowaną do ilości nowej wody porcję uzdatniacza.Trzeba również oczyścić filtr, sprawdzić działanie urządzeń elektrycznych oraz ustawić odpowiednio programator regulujący oświetlenie akwarium.Wreszcie należy napełnić i wyregulować automatycznie karmidełko dla pewności można również wymienić baterie w wymagających ich urządzeniach.Teraz nasz przyjaciel lub sąsiad musi interweniować tylko przy przerwie w zasilaniu lub wyczerpaniu zapasu pokarmu.a wszelki wypadek dobrze jest zostawić awaryjny numer telefonu do doświadczonego akwarysty.

Reklamy

,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: